BOOKS

Kniha *** Rekviem

23. května 2014 v 8:00 | jiteckaa
Český název: Rekviem
Originální název: Requiem
Autor: Lauren Oliver
Rok vydání: 2013 (originál 2013)
Žánr: Sci-fi a fantasy - Romány
Počet stran: 328

Rekviem vypráví střídavě Lena a její nejlepší kamarádka Hana. Dívky, které žijí v zásadě vedle sebe, ale dělí je celý podivný svět. Najdou k sobě zase cestu? Jak skončí příběh o lásce, co je zakázaná tím nejhorším možným způsobem?

Vážně pěkné ukončení skvělé série. Tentokrát budu stručná, zdi mezi Divočinou a městem jsou zbořeny a Alex a Lena si vyznali lásku. Konec dobrý, všechno dobré. Sice mě napadají další otázky ke kterým se autorka už nevyjádřila, ale to už by bylo na další díl... Každopádně celou sérii všem doporučuji. Usmívající se

A ještě recenze od VeEee...

Kniha *** Delirium

3. května 2014 v 15:00 | jiteckaa
Český název: Delirium
Originální název: Delirium
Autor: Lauren Oliver
Rok vydání: 2012 (originál 2011)
Žánr: Sci-fi a fantasy - Romány
Počet stran: 352

Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

Delirium - Pandemonium - Rekviem mám přečtený už dávno, ale až teď jsem se dokopalak tomu něco napsat takžeeee.. Delirium mě hlavně zaujalo kvůli tématu. Život, kdy je láska jako nemoc? Moc jsem si to nedokázala představit. Ze začátku kniha byla celkem nudná. Kdy Lena popisovala svět ve kterém žije, svoji nejlepší kamarádku, ale také je nesmírně natěšená na chystanou léčbu před amor deliria nervosa. Ale v určité chvíli to vygradovalo tak, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout a těšila se na pokračování. Líbilo se mi, jak si Lena začala uvědomovat, že to možná není všechno tak, jak se zdá, jak se pomalinku seznamovala s Alexem a konec mě úplně odrovnal.

Kniha *** Byl jsem Mengeleho asistentem

22. října 2013 v 15:16 | jiteckaa

Český název: Byl jsem Mengeleho asistentem
Originální název: Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban
Autor: Miklós Nyiszli
Rok vydání: 2009 (v orig. 1946)
Žánr: Naučná literatura - Biografie a memoáry

Autor, lékař z oblasti Sedmihradska, byl jako maďarský žid deportován v roce 1944 do Osvětimi, kde strávil osm měsíců. Díky své odbornosti a znalosti němčiny byl při selekci vybrán Josefem Mengelem, aby prováděl pitvy obětí jeho zrůdných experimentů. Jako prominentní vězeň poznal zblízka nelidské praktiky "anděla smrti" při pseudovědeckém výzkumu dvojčat i nepopsatelné peklo, které představovala práce tzv. sonderkomand v krematoriích. Hned po válce (1946), možná jako jeden z prvních, Nyiszli vydal své svědectví knižně. Nejde o literární zpracování v pravém slova smyslu, spíš o šokující, naléhavý deník, psaný s jediným záměrem: podat zprávu světu. Tak jako mnozí ani on dlouho "své přežití nepřežil", deset let po osvobození umírá na infarkt.
Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a rovněž zfilmována (Šedá zóna, 2001).
Tak toto byl popis z internetu. Já jsem knížku našla u kamaráda v knihovničce a jelikož jsem právě neměla nic rozečteného, tak jsem si ji půjčila. Varoval mě předem, že to bude mazec. Původně jsem si myslela, že bude více o praktikach Mengeleho, ale nebylo tomu tak. Přečtenou jsem ji měla jedním dechem za dva dny. Ze svědectví doktora Nyiszliho o hrůzách z koncetračního tábora v Osvětimi mrazí v zádech. Kniha je velmi realistická, dosti popisná a jelikož jsem byla v Osvětimi, tak jsem si i spoustu věcí představovala reálněji, co a kde bylo umístěno a jak tábor asi vypadal. Zážitek z procházení táborem, jehož rozloha je pro mne stále nepochopitelná, byl velice silný a tatéž zážitek z této knihy. Samozřejmě moje představy či představy kohokoli jiného ani minimálně nestačí tomu, jaké to bylo doopravdy v té době být vězněm koncetračního tábora. Popis jak musel mrtvoly postižených lidí a trpaslíků vařit dlouhé dny, aby se očistěné kostry dostaly do muzeí Třetí říše, kde měly být pro budoucí generace důkazem, že jistý národ bylo nezbytné vyhladit, nebo závěr knihy, kdy musel jít stovky kilometrů pěšky v mrazu, aby došel do jiného likvidačního tábora? Obdivuji jeho rozhodnost v určitých chvílích, kdy měl rychlý a hlavně správný úsudek a proto přežil.
Film Šedá zóna se mi už stahuje a večer se na něj mrknu (ale není to zfilmování této knihy jak se uvádí v popisu na internetu). Ještě mi leží na poličce kniha V drápech bestie - Vzpomínky na Buchenwald od Jana Hajšmana, ale tu rozečtu a rozdýchám tuhle knížku... Snad jsem na vás nepřenesla svoji depresivní náladu... To bych byla vážně nerada.
 
 

Reklama